Wydarzenia
Data dodania: 31-01-2017 | Autor: ih
ROK AKADEMICKI 2016/2017
ŻYCIE CODZIENNE CHŁOPÓW
Informujemy, że dnia 24 stycznia 2017 r.(wtorek) o godz. 13.30, w sali 120 odbędzie się wykład gościnny Doc. Vołodymira Starki (Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Volodymyra Hnatiuka w Tarnopolu) na temat: "Codzienne życie chłopów ukraińsko-polskiego przygranicza w kontekście przemian społecznych w latach 30-tych i 40-tych XX w."
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych Pracowników , Doktorantów i Studentów
ŚRODOWISKO RODZINNE MIKOŁAJA KOPERNIKA
Szanowni Państwo,
Zapraszamy na wykład prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego - prof. dra hab. Krzysztofa Mikulskiego, pt. "Środowisko rodzinne Mikołaja Kopernika", który dobędzie się 17 stycznia o godz. 17.00, w sali 26 Wydziału Filologiczno-Historycznego AJD, al. Armii Krajowej 36a
Wstęp wolny
WYKŁADY PROF. ALEKSANDRA POŁUNOWA
PTH Oddział w Częstochowie zaprasza na wykłady prof. Aleksandra Połunowa:
- 10 stycznia (wtorek), godz. 15.15, sala 306: Reformy w historii Rosji. Zmiany czasów Piotra Wielkiego i ich konsekwencje;
- 17 stycznia (wtorek), godz. 17.00, sala 26: Stosunki narodowościowe w historii Rosji. Rosjanie i inne narody Imperium.
Wydział Filologiczno-Historyczny Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, al. Armii Krajowej 36a
Wstęp wolny
WYKŁADY PROF. ALEKSANDRA POŁUNOWA
Zapraszamy studentów, doktorantów i pracowników do udziału w wykładach prowadzonych przez profesora zagranicznego prof. dr hab. Aleksandra Połunowa (Moskiewski Państwowy Uniwersytet im. M. Łomonosowa, Rosja).
Temat cyklu wykładów: Rosja: historia i współczesność (rozwój społeczny i polityczny, stosunki narodowościowe).
Wykłady będą odbywały się w dniach od 3 - 25 stycznia 2017 roku według harmonogramu.
Dyrektor Instytutu Historii
prof. AJD dr hab. Robert Majzner
WIZYTA W ARCHIWUM WAWELSKIM
15 grudnia 2016 roku studenci V roku historii, specjalności archiwistycznej odbyli wyjazd naukowy do Krakowa. Pod kierownictwem dra Marka Nity odwiedzili I Oddział Archiwum Narodowego w Krakowie, znajdujący się na Wawelu. Oddział - akt staropolskich grodzkich i ziemskich, archiwów rodów i rodzin, kolekcji i zbiorów. Na miejscu uczestniczyli w warsztatach archiwalnych pod przewodnictwem kierownika oddziału – Pana Wiesława Filipczyka. W drugiej części wyjazdu zwiedzili Wawel – katedrę, Wieżę Zygmuntowska, Zbrojownię oraz Komnaty reprezentacyjne i prywatne.
więcej w Galerii
ARCHIWUM PARAFII EWANGELICKO-AUGSBURSKIEJ W CZĘSTOCHOWIE
Z inicjatywy Dra Marka Nity, adiunkta Instytutu Historii AJD i archiwisty parafialnego, Bartosza Kapuściaka, odbyła się w dniu 12 grudnia 2016 r., w Salce Parafialnej, prezentacja akt z powstającego Archiwum Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Częstochowie. W zajęciach brali udział studenci specjalizacji archiwalnej, którzy mogli obejrzeć akta z zespołu nr 1, m.in. wykazy konfirmantów, księgi metrykalne, alegata, korespondencję, księgi depozytowe i inne dokumenty z XIX i XX wieku oraz posłuchać historii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Częstochowie i jej filiałów w Lublińcu i Piasku. Planowana data otwarcia archiwum dla zainteresowanych osób odbędzie się 1 czerwca 2017 r. Mamy nadzieję, że współpraca zaowocuje w przyszłości.
więcej w Galerii
ROZWAŻANIA WOKÓŁ STARSZYZNY KOZACKIEJ
Dnia 14 grudnia 2016 r.(środa)o godz. 8.00, w sali 102 odbędzie się wykład gościnny Prof. dr hab. Iriny Krywoszeji (Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. P. Tyczyny w Humaniu) na temat "Rozważania wokół starszyzny kozackiej: pochodzenie instytucji towarzystwa".
Zapraszam wszystkich zainteresowanych Pracowników, Doktorantów i Studentów.
Dyrektor Instytutu Historii
dr hab. Robert Majzner, prof. AJD
KOBIETY W NAUCE
W dniu 7 grudnia (środa), o godz. 17.00, w sali 119 Instytutu Historii AJD (al. Armii Krajowej 36a), dr hab. Jolanta Kolbuszewska, prof. UŁ wygłosi odczyt pt.: Kobiety w nauce – droga do samodzielności naukowej polskich historyczek w XX w.
W wystąpieniu zarysowana zostanie droga, jaką musiały przebyć polskie kobiety – historyczki aby uzyskać samodzielność naukową, począwszy od zdobycia praw do studiowania na wyższych uczelniach (schyłek XIX w.), poprze pierwsze doktoraty (początek XX w.) i habilitacje (okres międzywojnia), po PRL.
KONFERENCJA NAUKOWA W RADOMSKU
Z okazji 750 rocznicy potwierdzenia przez księcia sieradzkiego Leszka Czarnego w 1266 r. praw miejskich Radomska – jednego z najstarszych polskich miast, 25 listopada 2016 r. Instytut Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie współorganizował z Muzeum Regionalnym im. S. Sankowskiego w Radomsku oraz z Urzędem Miasta Radomska konferencję naukową pt. „Radomsko – narodziny i rozwój miasta z perspektywy 750 lat istnienia”.
Program konferencji obejmował wystąpienia czterech pracowników Instytutu: prof. nadzw. dr. hab. Marcelego Antoniewicza, prof. dr. hab. Dariusza Złotkowskiego, prof. nadzw. dr. hab. Roberta Majznera i dr Barbary Kowalskiej, trojga jego absolwentów – dr Izabeli Szumlas-Majzner, dr. Tomasza Nowaka i mgr Agnieszki Podolskiej oraz doktorantki IV studiów III° – mgr Doroty Chmielewskiej. Jej owocem będzie publikacja pokonferencyjna, której wydanie planowane jest na połowę 2017 r.
Pełen program konferencji przedstawiał się następująco:
mgr Maciej Hubka, Źródła do dziejów Radomska w zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim
dr hab. Marceli Antoniewicz, prof. AJD, Narodziny miasta i herbu
dr Barbara Kowalska, Święta Jadwiga Królowa w opinii Jana Długosza
dr Tomasz Nowak, Radomsko w XVI wieku
mgr Jan Pawlikowski, Działalność rolnicza mieszkańców miasta Radomska w XVI–XVIII wieku na podstawie lustracji dóbr królewskich
dr Piotr Szkutnik, Sąd Pokoju Okręgu Radomszczańskiego w XIX w.
prof. dr hab. Dariusz Złotkowski, Życie gospodarcze Radomska na przełomie XIX/XX wieku – próba wskazania podstawowych postulatów badawczych
mgr Robert Sikorski, Kultura noworadomska w latach 1906–1913 ukazana w gazetach częstochowskich
mgr Agnieszka Podolska, Powstanie, rozwój i znaczenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Radomsku
dr Aleksy Piasta, Zarys działalności Komitetu Obywatelskiego miasta Radomska 1914–1915
dr hab. Robert Majzner, prof. AJD, Radomsko w ogniu dwóch wojen światowych
mgr Grzegorz Mieczyński, Udział radomszczan w wojnie polsko-ukraińskiej 1918–1919
dr Ewa Gawłowska-Stępien, Społeczność Żydowska w Radomsku
dr Izabela Szumlas-Majzner, Oblicze społeczno-polityczne Radomska w świetle wyborów parlamentarnych w II RP
mgr Dorota Chmielewska, Funkcjonowanie zarządu miasta w okresie międzywojennym
dr Ksawery Jasiak, Narodowe Siły Zbrojne w Radomsku. Szkice do dziejów podziemia niepodległościowego w dystrykcie radomskim w latach okupacji niemieckiej
mgr Kamil Rutkowski, Ofiary represji hitlerowskich w księgach aresztu miejskiego w Radomsku
dr Tomasz Matuszak, Radomsko kolebką Konspiracyjnego Wojska Polskiego
750 lat Radomska - zaproszenie
RABUNKI KS. MARCINA POD CZĘSTOCHOWĄ
W dniu 29 listopada (wtorek), o godz. 17.00, w sali OPK „Gaude Mater" (ul. Dąbrowskiego 1), dr hab. Maciej Trąbski, prof. AJD wygłosi odczyt pt.: Jak ks. Marcin Lubomirski rozbojem pod Częstochową się bawił.
Jerzy Marcin Lubomirski jest niezmiernie interesującą postacią. Niewiele osób jednak wie, że miał on w swoim bogatym życiu również epizod częstochowski. Wszelako nie przysparzał mu on powodów do dumy, gdyż wiąże się z nim uprowadzenie niewiasty, dwukrotna dezercja z szeregów wojska, rabunki i gwałty, a na koniec pojmanie i oddanie pod sąd wojskowy.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na odczyt.
Wstęp wolny.
Więcej informacji - http://www.pthczest.ajd.czest.pl/
Rektor i Senat Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie zapraszają do udziału w Uroczystym Posiedzeniu Senatu, podczas którego przeprowadzona zostanie ceremonia nadania godności Profesora Honorowego Prof. Zw. Dr. Hab. Inż. Dr. H.C. Zbigniewowi Florjańczykowi.
Uroczystość odbędzie się 23 listopada 2016 r. godz. 12.00, Aula Nr 121, ul. Waszyngtona 4/8. O godzinie 18.00 w Bazylice Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze odbędzie się dedykowany Profesorowi Koncert Muzyki Organowej I Chóralnej.
Zaproszenie na Uroczyste Posiedzenie Senatu
Zaproszenie na Koncert
GALERIA MUZEALNA LESZKA DUTKI ZAPRASZA
Szanowni Państwo,
Czy pamiętają Państwo o naszym, kolejnym, historyczno-artystycznym spotkaniu w ramach Laboratorium Nauki i Twórczej Ekspresji? Zapraszam w najbliższą środę - 23 listopada. Jak zwykle zaczynamy o godz. 18.00.
Temat: Powstanie Listopadowe. Odzyskanie niepodległości. Chopin i Paderewski.
W programie wystąpią: dr n.hum. Marcin Janeczek, Karol Skóra z Akademii Muzycznej w Katowicach oraz utalentowana muzycznie młodzież zawierciańska. Będą tajemnice tamtych czasów i muzyka Chopina w brzmieniu ksylofonu i puzonu. Wysłuchamy też pieśni Chopina i Paderewskiego.
To wszystko dziać się będzie 23 listopada - proszę być z nami.
Grażyna Ferdyn
Pełnomocnik Prezydenta Miasta
ds. dokumentowania tradycji miasta
i dorobku artystycznego
Galeria Muzealna Leszka Dutki
ul. Leśna 10
42-400 ZAWIERCIE
tel. +48 324941332
mobile: 500 114 057
e-mail: g.ferdyn@zawiercie.eu
www.zawiercie.eu
TRYLOGIA W TRADYCJI LITERACKIEJ I HISTORYCZNEJ
Instytut Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Instytut Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie, Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Częstochowie oraz Muzeum Częstochowskie zapraszają na konferencję naukową Trylogia w tradycji literackiej i historycznej.
Konferencja odbędzie się w Częstochowie w dniach 24-25 listopada 2016 roku.
Celem konferencji jest omówienia trzech zagadnień:
1. prawda i fikcja w Trylogii,
2. język literacki a język epoki,
3. wpływ Trylogii na wątki literackie i postawy społeczne (patriotyzm).
Konferencja adresowana jest do historyków, literaturoznawców i dydaktyków.
Patronat honorowy nad konferencją objęła JM Rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie - dr hab. prof. AJD Anna Wypych-Gawrońska.
Patronat medialny:
- TVP Historia
- Historia.org.pl
WYSTAWA „CZĘSTOCHOWA DUCHOWĄ STOLICĄ POLSKI"
W dniu 8 września 2016 r. na zaproszenie dyrektora Departamentu Studiów Polskich Kim Yongdeoga z Hankuk University of Foreign Studies (Republika Południowej Korei) w Departamencie Studiów Polskich w Seulu (Republika Korei Południowej) dr hab. Julia Dziwoki, prof. AJD i dr hab. Beata Urbanowicz, prof. AJD wygłosiły wykład pt. „Matka Boska Częstochowska jako symbol tożsamości Polaków na przestrzeni wieków". Wykład zapowiadała wystawa pt. „Częstochowa duchową stolicą Polski". Wystawa prezentowana była na głównym holu Uniwersytetu, od 2 do 10 września. Na 18 posterach przedstawiono historię Ojców Paulinów, kultu Matki Boskiej Częstochowskiej w Polsce i na świecie oraz najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski nierozłącznie związane z Czarną Madonną.
Projekt koreański został objęty patronatem honorowym Rektora Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie - dr hab. inż. Zygmunta Bąka, prof. AJD, Ministra Spraw Zagranicznych - dr Witolda Waszczykowskiego oraz Generała Ojców Paulinów - o. Arnolda Chrapkowskiego i Przeora Jasnej Góry - o. Mariana Waligóry.
Wykład i otwarcie wystawy zaszczycił swoją obecnością konsul RP w Seulu Maksymilian Zych. Wizyta na Uniwersytecie pozwoliła na przeprowadzenie kwerend bibliotecznych i archiwalnych w University of Foreign Studies w Seulu (Republika Korei Południowej). Podczas pobytu udało się nawiązać kontakty z naukowcami zajmującymi się tematyką polską w Korei oraz z Polonią mieszkającą w tym kraju.
******
W dniu 5 października 2016 r. podczas Sympozjum Polskiego Towarzystwa Mariologicznego pt. „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo. 300 lat koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej (1717-2017). Spotkanie Kustoszów Sanktuariów Polskich" dr hab. Julia Dziwoki, prof. AJD i dr hab. Beata Urbanowicz, prof. AJD otworzyły na Jasnej Górze wystawę pt. „Częstochowa duchową stolicą Polski". Wystawa była prezentowana w Sali Rycerskiej w dniach od 5 do 18 października.
W czasie sympozjum odbyła się dyskusja panelowa zatytułowana „Promieniowanie Jasnej Góry". Wzięli w nim udział kustosze sanktuariów maryjnych: na Jasnej Górze, w Gidlach, Leśniowie i Mstowie oraz przedstawicielki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Temat „Kult Matki Boskiej Częstochowskiej w świecie" przedstawiła dr hab. Julia Dziwoki, zaś prof. AJD dr hab. Beata Urbanowicz, prof. AJD omówiła problem „Czarna Madonna w dziejach Polski".
XVIII KONGRES ARCHIWISTÓW ŚWIATA
W dniach od 5 do 10 września 2016 r. odbył się 18. Kongres Archiwistów Świata, zorganizowany przez Archiwum Narodowe Republiki Korei w Seulu, pod hasłem: ‘Archives, Harmony and Friendship' [„Archiwum, harmonia i przyjaźń"]. W obradach brała udział dr hab. Julia Dziwoki, prof. AJD z Zakładu Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki Instytutu Historii oraz członek Międzynarodowej Rady Archiwalnej.
Kongresy Archiwistów Świata są przygotowywane przez Międzynarodową Radę Archiwów (International Council on Archives), która jest organizacją pozarządową skupiająca ponad 1400 instytucji ze 199 krajów świata, wspierającą rozwój archiwów oraz promującą dostęp do światowych zasobów archiwalnych.
Więcej informacji na temat Kongresu
PAMIĘCI DRA ROBERTA SZWEDA
Nakładem Wydawnictwa „Taurus" ukazała się księga pamiątkowa poświęcona świętej pamięci doktorowi Robertowi W. Szwedowi - prezesowi Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Częstochowie (w latach 2005-2014), adiunktowi w Instytucie Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, cenionemu historykowi i niezapomnianemu nauczycielowi akademickiemu.
Cześć Jego Pamięci!
STAŻYŚCI Z UKRAINY
Od 23 października w Instytucie Historii AJD przebywa ośmiu studentów z Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Volodymyra Hnatiuka w Tarnopolu (Ukraina). Odbywają oni staż semestralny, uczęszczając na zajęcia realizowane w Instytucie Historii, Instytucie Prawa, Administracji i Zarządzania oraz Instytucie Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa, a także uczestniczą w kursie języka polskiego prowadzonym w Instytucie Filologii Polskiej.
GALERIA MUZEALNA LESZKA DUTKI ZAPRASZA
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszam Państwa na Zawierciańską Noc Muzeum, w II rocznicę otwarcia Galerii Muzealnej Leszka Dutki. „Moje kochane Zawiercie" to myśl darczyńcy Leszka Dutki - artysty plastyka i Honorowego Obywatela Miasta Zawiercie, która przyświeca tegorocznej Nocy Muzeum.
III Zawierciańska Noc Muzeum, to kolejny rok, w którym zawierciańscy artyści skupiają się wokół Leszka Dutki, który stał się w naszym mieście Patronem ludzi zafascynowanych sztuką, osób które realizują Jego duchowy testament. Wokół Jego twórczości, artystyczne kroki stawiają kolejne pokolenia. To sposobność, by wspinać się na twórcze wyżyny, by wytwarzać i podarowywać kolejnemu pokoleniu Zawiercian, to co sami wykreujemy nie tylko w warstwie materialnej, ale i symbolicznej.
Pozwolę sobie nadmienić, że w organizacji Zawierciańskiej Nocy Muzeum przewiduje się wystawy artystek plastyczek Ziemi Zawierciańskiej: Małgorzaty Lazarek, Katarzyny Wieczorek, Grażyny Bieniasz, Karoliny M. Kowalskiej; recitale i koncerty: Agnieszki Chrzanowskiej, Agnieszki Mrozińskiej, Bartosza Pacana i Etnos Ensamble oraz Znajomych ze Starej Płyty; to również warsztaty linorytu. Tej nocy będziemy malować przeszłością kontury miasta. A wszystko to dziać się będzie 10 listopada 2016 r. w godz. 18.00 - 24.00 w Galerii Muzealnej Leszka Dutki (Willa Ernesta Erbego) ul. Leśna 10.
Będę ogromnie rada mogąc Państwa gościć podczas tej niezwykłej Nocy.
Grażyna Ferdyn
Pełnomocnik Prezydenta Miasta
ds. dokumentowania tradycji miasta
i dorobku artystycznego
Galeria Muzealna Leszka Dutki
ul. Leśna 10
42-400 ZAWIERCIE
tel. +48 324941332
mobile: 500 114 057
e-mail: g.ferdyn@zawiercie.eu
www.zawiercie.eu
POLSKIE SIŁY ZBROJNE NA ZACHODZIE
W dniach 12-14 października 2016 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się konferencja naukowa pt. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie 1939-1947, zorganizowana przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród zaproszonych gości znalazł się również dyrektor Instytutu Historii AJD dr hab. Robert Majzner, prof. AJD, który wygłosił referat pt. Organizacja Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii 1944-1945, koncentrując się na skutkach polsko-brytyjskiej umowy lotniczej z 6 kwietnia 1944 r., koncepcji przebazowania do kraju oraz przede wszystkim kłopotach strukturalno-kadrowych PSP.
Od lewej: dr hab. Krzysztof Kaczmarski, dr hab. Robert Majzner, prof. AJD, dr Dariusz Iwaneczko
KONTRWYWIAD WOJSKOWY W POLSCE
W dniu 8 października 2016 r. w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa odbyła się konferencja naukowa z okazji 10 rocznicy utworzenia Służby Kontrwywiadu Wojskowego pt. Kontrwywiad wojskowy w Polsce. Historia i współczesność, zorganizowana wspólnie przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz Wojskowe Biuro Historyczne. Wśród zaproszonych gości znalazł się również dyrektor Instytutu Historii AJD dr hab. Robert Majzner, prof. AJD, który wygłosił referat pt. Mjr Jan Henryk Żychoń a "afera Sosnowskiego" - drugi kanał inspiracji niemieckiej?
Okolicznościowy medal wręczony referentom
RZYMSKA OSTROŻNOŚĆ W WOJOWANIU
W dniu 18 października b.r. (wtorek), o godz. 17.30, w sali 26 Wydziału Filologiczno-Historycznego AJD (al. Armii Krajowej 36a), w ramach Wolnej Wszechnicy Historycznej PTH Oddział w Częstochowie, mgr Łukasz Sasuła wygłosi odczyt pt. "Rzymska ostrożność w wojowaniu - bizantyjskie metody zmniejszania ryzyka na wojnie".
Łukasz Sasuła jest Częstochowianinem z urodzenia, historykiem, absolwentem Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Obecnie doktorant wzmiankowanej uczelni, zajmuje się historią wojskowości oraz historią medycyny i ludologią.
Rzymska wojskowość powszechnie kojarzy się z waleczną i niezwyciężoną machiną. Było to jednak charakterystyczne wyłącznie dla pierwszej połowy istnienia rzymskiej państwowości. Od III w. n.e. aż do 1453 r. rzymską armię cechowała raczej ostrożność niż brawura, zaś unikanie trudnych do uzupełnienia strat siłą rzeczy przyćmiło dawną morderczą skuteczność legionów. W czasie wystąpienia Autor zaprezentuje więc armię, która broniła największego imperium swoich czasów, unikając walki jak tylko mogła.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych
Wstęp wolny
Ahoj! Hola! Vitajte!
Drogi Studencie, Doktorancie, Słuchaczu Studiów Podyplomowych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie,
Chcesz zdobyć atrakcyjną pracę po studiach? Chcesz być osobą poszukiwaną na rynku pracy?
Podnieś swoje kompetencje językowe!
Ponad 80 % firm poszukuje kandydatów ze znajomością języków obcych. Masz szansę podszkolić język angielski. Masz szansę poznać drugi język obcy. Bądź konkurencyjny i wykorzystaj BEZPŁATNE KURSY oferowane dla Ciebie przez Twoją Uczelnię!
Mamy dla Ciebie wyjątkową i bezkonkurencyjną na rynku częstochowskim ofertę kursów językowych. Będziesz mógł rozpocząć przygodę z nauką następujących języków: hiszpańskiego, rosyjskiego, słowackiego, czeskiego, macedońskiego oraz serbskiego. Oferujemy również kursy języka ogólnego i specjalistycznego (język angielski/ język niemiecki) na różnych poziomach nauczania, konwersacje, kursy maturalne oraz zajęcia indywidualne.
Zapisy na kursy ruszają od czwartku 13.10.2016 i potrwają do końca października w siedzibie CTWIONS przy ul. Zbierskiego 2/4 pok. 2.07. Ilość miejsc ograniczona. Odwiedź nas na naszej stronie www.ctwions.ajd.czest.pl zadzwoń +48 34 3783 119 lub napisz ctwions@ajd.czest.pl.
Czekamy na Ciebie!
Akademia X-kom - II edycja
Dziesięć intensywnych dni szkoleniowych i kilkanaście miejsc pracy czeka na uczestników II edycji „akademii x-kom". W ciągu zaledwie kilku dni studenci częstochowskich uczelni będą mogli wzbogacić swoją wiedzę i zyskać pracę w sieci sklepów x-kom. Zapisy na szkolenie przyjmowane są do 24 października 2016 r. Udział w akademii jest całkowicie bezpłatny.
Trudno wykazać się doświadczeniem na początku swojej kariery zawodowej. Wiedza teoretyczna często nie wystarcza, aby móc swobodnie wkroczyć na rynek, dlatego o pierwszej pracy warto pomyśleć już w trakcie studiów. Dla osób pragnących rozwinąć swoje umiejętności, x-kom przygotował szkolenie, dzięki któremu będzie można zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Na uczestników, którzy pozytywnie ukończą „akademię x-kom" czeka praca na stanowisku młodszego doradcy klienta, w centrali lidera branży elektronicznej w Polsce. Co najważniejsze, udział w szkoleniu jest całkowicie bezpłatny.
Program II edycji „akademii x-kom" będzie składać się z pięciu modułów tematycznych, podzielonych na mniejsze kursy. Zajęcia będą miały formę ćwiczeń aktywizujących. W zależności od wybranej tematyki, planowane są także warsztaty, rozwijające praktyczne umiejętności kontaktu z klientem. W trakcie zajęć przyszli młodsi doradcy klienta będą mogli m.in. poznać techniki i metody sprzedaży, rozwinąć umiejętność profesjonalnej obsługi klienta, podnieść poziom wiedzy z zakresu wybranego asortymentu branży elektronicznej, a także przyswoić sposoby działania w trudnych sytuacjach. Szkolenie potrwa dziesięć dni, od 24 października do 4 listopada 2016 r. Poprowadzi je kierownik działu szkoleń w x-kom. Zapisy do akademii przyjmowane są do 24 października 2016 r. Aby wziąć udział w szkoleniu, należy wysłać zgłoszenie na adres akademia@x-kom.pl.
II edycja „akademii x-kom" wystartuje 24 października 2016 r. Więcej informacji na temat szkoleń można znaleźć na stronie www.x-kom.pl/akademia lub kontaktując się za pośrednictwem e-maila: akedemia@x-kom.pl.
Więcej informacji udziela:
Karolina Śmiejkowska
specjalista ds. public relations
tel. kom.: 518 741 762
e-mail: karolina.smiejkowska@x-kom.pl
SZKOLENIE BHP
Uwaga studenci I roku I, II, III stopnia kierunku Historia
W dniu 10.10.2016 r. zostały uruchomione zapisy na obowiązkowe szkolenie BHP dla studentów rozpoczynających I rok studiów w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Zapisów należy dokonać w trybie pilnym do 13.10.2016 r. do godz. 15.00 za pośrednictwem systemu USOSweb.
Zaliczenie szkolenia jest jednym z warunków zaliczenia I semestru.
BIURO KARIER ZAPRASZA
Organizacja roku akademickiego 2016/2017
Twarze dialogu - ks. Jan Zieja (1897-1991)
Szanowni Państwo,
w dniach 14-19 października zapraszamy na cykl wydarzeń dedykowanych niezwykłej osobie jaką był ks. Jan Zieja. Szczególnie zapraszamy na:
- debaty w dniach 15 i 19 października
- koncert w dniu 16 października
- mapping na fasadzie kościoła wizytek (w dniach 14-16 października).
Szczegóły programu w łączu.
Zapraszają: ks. Aleksander Seniuk jako Rektor kościoła sióstr wizytek, Centrum Myśli Jana Pawła II i Narodowe Centrum Kultury.
Służę informacją o szczegółach projektu
dr Dominika Żukowska-Gardzińska
tel. 608 033 160
Wykład Profesora Jerzego Hauzińskiego
Informuję, że dnia 6 października 2016 r.(czwartek) o godz. 12.00, w sali 26 odbędzie się wykład gościnny orientalisty i mediewisty prof. dr hab. Jerzego Hauzińskiego na temat: Islam średniowieczny - czy terroryzm?
Zapraszam wszystkich zainteresowanych Pracowników, Doktorantów i Studentów
Dyrektor Instytutu Historii
dr hab. Robert Majzner, prof. AJD
REKTOR I SENAT
AKADEMII IM. JANA DŁUGOSZA W CZĘSTOCHOWIE
SERDECZNIE ZAPRASZAJĄ
DO UDZIAŁU
W UROCZYSTEJ INAUGURACJI
ROKU AKADEMICKIEGO 2016/2017
4 PAŹDZIERNIKA 2016 r.
godz. 10.30
aula nr 121
ul. Waszyngtona 4/8
Wrzesień 1939 r. z perspektywy służb specjalnych II Rzeczypospolitej
W dniach 26-27 września 2016 r. w częstochowskim Apart Hotelu odbyła się konferencja naukowa „Wrzesień 1939 r. z perspektywy służb specjalnych II Rzeczypospolitej", zorganizowana wspólnie przez Instytut Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Celem konferencji, w której czynny udział wzięło 15 referentów specjalizujących się w historii służb specjalnych II Rzeczypospolitej, było dokonanie analizy stopnia ich przygotowania do wojny oraz oceny realizacji zadań przed nimi stawianych w trakcie kampanii 1939 roku. Wprowadzeniem do dyskusji na powyższe tematy stały się natomiast dwa referaty dotyczące kształtu polskiej polityki zagranicznej w obliczu zagrożenia wojennego.
Moderatorami obrad byli prof. dr hab. Tadeusz Dubicki z Instytutu Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, prof. dr hab. Marek Kornat z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz prof. dr hab. Wojciech Skóra z Instytutu Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Wnioski zawarte w wygłoszonych referatach, a następnie dyskusja przeprowadzona na ich podstawie, wykazały szereg zaniedbań i niezrealizowanych zamierzeń - po części zresztą zawinionych przez kierownictwo służb oraz naczelne władze państwowe i wojskowe. Zainteresowani powyższą problematyką odnajdą je w całości w przygotowywanej pokonferencyjnej publikacji naukowej, która ukaże się w pierwszej połowie 2017 r. Znajdą się w niej m.in. następujące artykuły:
prof. dr hab. Marek Kornat, Dyplomacja polska a tajny protokół niemiecko-sowiecki z 23 sierpnia 1939 r. (informacje, pogłoski, interpretacje)
dr Sebastian Pilarski, Polityka min. Józefa Becka u schyłku lat 30. w ocenie polskich świadków i uczestników wydarzeń
dr Władysław Bułhak, Instrukcja Oddziału II SGWP w sprawie inspiracji i dezinformacji, w kontekście polityki zagranicznej II RP w latach 30. XX wieku
prof. dr hab. Henryk Ćwięk, Zagrożenie bezpieczeństwa Polski ze strony Trzeciej Rzeszy w 1939 r. w świetle rozpoznania ppłk. dypl. Antoniego Szymańskiego
dr hab. prof. UP Aleksander Woźny, Spostrzeżenia ppłk. dypl. Andrzeja Mareckiego w kwestii wizyty brytyjskiej delegacji wojskowej w Sztabie Głównym w maju 1939 r.
dr hab. prof. AJD Robert Majzner, Rola i zadania attachatów wojskowych w ramach przygotowań do wojny
dr Adam Nogaj, Obraz Wojska Polskiego w ocenach niemieckiego wywiadu wojskowego, w przededniu wybuchu wojny
prof. dr hab. Wojciech Skóra, Ekspozytura nr 3 Oddziału II SGWP w Bydgoszczy i wrzesień 1939 r.: działania - ewakuacja - bilans
prof. dr hab. Tadeusz Dubicki, Ewakuacja Oddziału II SNW we wrześniu 1939 r.
dr Daniel Koreś, Wojenny epilog działalności attaché wojskowego w Paryżu i Brukseli płk. dypl. Wojciecha Fydy we wrześniu 1939 r.
dr Tomasz Gajownik, Ppłk dypl. Stefan Antoni Mayer i jego recepcja września 1939 r.
mgr Tomasz Lenczewski, Wrzesień 1939 r. we wspomnieniach rtm. Janusza Rozwadowskiego
dr hab. Tomasz Balbus, Por. Bolesław Nowik, pracownik placówki Oddziału II SGWP w Wilnie, więzień NKWD, zastępca szefa kontrwywiadu Komendy Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej. Szkic biograficzny
dr Konrad Paduszek, Mit i legenda "dwójki". Wstęp do badań krytycznych wywiadu i kontrwywiadu II Rzeczypospolitej
dr Zdzisław J. Kapera, Biuro Szyfrów we wrześniu 1939 r.
dr Marcin Majewski, Służby specjalne II Rzeczypospolitej wobec zagrożenia ukraińską irredentą we wrześniu 1939 r.
dr Andrzej Suchcitz, Przygotowania Luftwaffe do wojny z Polską w świetle analiz Referatu Lotniczego Samodzielnego Referatu „Niemcy" Oddziału II SGWP
Zdjęcia w Galerii
WIZYTA STUDENTÓW Z UKRAINY
Od 10 września w Instytucie Historii gości 5 studentów z Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Volodymyra Hnatiuka w Tarnopolu (Ukraina). Studenci realizują u nas program studiów o podwójnym dyplomowaniu. W poniedziałek, 12 września, przywitały ich władze rektorskie i dziekańskie. We wrześniu studenci z Ukrainy uczestniczą w kursie języka polskiego oraz licznych spotkaniach naukowo-kulturalnych. W zapoznaniu się z uczelnią i Częstochową pomagają im nasi doktoranci. W październiku razem ze studentami polskimi rozpoczną studiowanie. Miejmy nadzieję, że czas spędzony w naszej uczelni będzie dla nich cenny.
ZAPROSZENIE NA WYKŁAD
W związku z przyjazdem ukraińskich studentów historii z Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Volodymyra Hnatiuka w Tarnopolu dyrekcja Instytutu Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie zaprasza na otwarty wykład dra Norberta Morawca, pt. „Święci herosi czy kłamliwi mazepińcy? Kozacy w rosyjskiej i polskiej historiografii XIX w." („Святі герої чи лукаві мазепинці? Козаки в російській і польській історіографії ХІХ ст.").
Przedmiotem analiz będzie obraz Kozaków zamieszczony w dziewiętnastowiecznym dziejopisarstwie historyków rosyjskich i polskich. Szczególne zainteresowanie Autora wzbudza poszukiwanie kulturowych czynników wpływających na zmiany tych obrazów. Ukształtowany w XVIII w. w świadomości rosyjskiej obraz Ukraińca - Mazepińca, zawsze skorego do zdrady Kozaka, na pograniczu XVIII i XIX w. zmienił się w stereotyp lojalnego Małorusa, postrzeganego jako „śmieszny i malowniczy wariant Wielkorusa". Nauka rosyjska propagująca idee trójjedynej „złożonej z Wielko-, Mało- i Białoruskich odłamów" Rosji, szczególnie w historiografii wykrystalizowała idee Ukrainy - Rusi, jako „pramatki" narodowych dziejów i Kozaka, jako jej obrońcy przed wynarodowieniem i latynizacją. Natomiast w historiografii polskiej zachwyt nad kozacką wolnością z początku XIX w., przeistoczył się w połowie stulecia „pod wpływem aspiracji narodowościowych samych Ukraińców" w niechęć do „wielbiących krew i anarchię, konia i step" Kozaków - Turanów.
Wykład odbędzie się w dniu 22 września (czwartek), o godz. 17.00, w sali 26 Wydziału Filologiczno-Historycznego AJD, al. Armii Krajowej 36a, 42-200 Częstochowa.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy
Wstęp wolny
KONFERENCJA ,,WOJEWÓDZTWO CZĘSTOCHOWSKIE - HISTORIA I PERSPEKTYWY"
14 września o godz. 16.00 Towarzystwo Przyjaciół Częstochowy i Muzeum Częstochowskie zapraszają do Ratusza na konferencję pt. ,,Województwo częstochowskie - historia i perspektywy.''
Konferencja będzie miała charakter popularnonaukowy.
Program konferencji:
godz. 16.00 - otwarcie konferencji
godz. 16.15 - ,,Częstochowa jako centrum administracyjne, przemysłowe i kulturalne subregionu częstochowskiego'' - Andrzej Kuśnierczyk
godz. 16.35 - ,,Korzyści mieszkańców Częstochowy wynikające z funkcjonowania województwa częstochowskiego 1975 - 1998'' - Henryk Wydmuch
godz. 16.55 - ,,Województwo częstochowskie" - film dokumentalny Krzysztofa Kasprzaka
godz. 17.30 - przerwa
godz. 17.45 - ,,Kultura fizyczna i rekreacja w województwie częstochowskim'' - Juliusz Sętowski
godz. 18.00 - zakończenie
Miejsce: Ratusz, pl. Biegańskiego
INFORMACJA O SPOTKANIACH ORGANIZACYJNYCH
- Studenci I roku studiów licencjackich ( I stopień) kierunku historia - studia stacjonarne
4 października o godz. 13.00 w sali 120 w budynku Akademii im. Jana Długosza przy al. Armii Krajowej 36 a.
- Studenci II roku studiów magisterskich (II stopień) kierunku historia - studia stacjonarne
4 października o godz. 13.15 w sali 120 w budynku Akademii im. Jana Długosza przy al. Armii Krajowej 36 a.
- Studenci I roku studiów doktoranckich (III stopień) kierunku historia - studia stacjonarne
5 października o godz. 13.00 w sali 120 w budynku Akademii im. Jana Długosza przy al. Armii Krajowej 36 a.
ROK AKADEMICKI 2015/2016
GALERIA MUZEALNA LESZKA DUTKI ZAPRASZA
Moi Kochani,
Po krótkim odpoczynku wracamy do Laboratorium Nauki i Twórczej Ekspresji. Już w najbliższą środę 20 lipca czekają nas kolejne atrakcje. Wybierzemy się w podróż od starożytności do średniowiecza, na Igrzyska w Grecji, opowiemy o teatrze greckim i literaturze, powędrujemy też na historyczne pola Grunwaldu. W tę podróż zabiorą nas wyjątkowi znawcy tematu, ale to niech będzie niespodzianką. Jestem przekonana, że i tym razem zaskoczymy ciekawą scenografią, kostiumami i degustacją wpisaną w historyczne dzieje.
Zapraszam bardzo serdecznie do Galerii Muzealnej Leszka Dutki. Czekamy na Państwa - stałych bywalców Laboratorium, przyjaciół Galerii i wszystkich tych, których nie mieliśmy jeszcze przyjemności gościć.
Proszę zaproście swoich bliskich i bądźcie z nami!
Pozdrawiam
Grażyna Ferdyn
Pełnomocnik Prezydenta Miasta
ds. dokumentowania tradycji miasta
i dorobku artystycznego
Galeria Muzealna Leszka Dutki
ul. Leśna 10
42-400 ZAWIERCIE
tel. +48 324941332
mobile: 500 114 057
e-mail: g.ferdyn@zawiercie.eu
www.zawiercie.eu
DZIEŃ KULTURY ŚREDNIOWIECZA
W dniu 10 czerwca b.r. w Zespole Szkół Nr 3 w Częstochowie odbył się Dzień Kultury Średniowiecza. Intencją autorki tego projektu dr Katarzyny Milik była promocja wiedzy historycznej wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W ramach spotkania doktoranci z kierunku Historia; Pan Łukasz Sasuła oraz Pani Justyna Migoń-Sasuła zapoznali uczniów z kulturą rycerską oraz mitami na temat czarownic. Młodzież mogła obejrzeć elementy ubioru i uzbrojenia rycerza średniowiecznego. W kolejnej części uczniowie uczestniczyli w warsztatach poświęconych lecznictwu w tym okresie, prowadzonych przez dr Katarzynę Milik. Podczas wykładu mieli możliwość spróbowania niektórych średniowiecznych "mikstur" oraz wspólnie z prowadzącą przygotowali dla swoich nauczycieli "eliksir miłości". W kolejnej części dr Katarzyna Milik zaprosiła młodzież gimnazjalną na wykład i pokaz multimedialny poświęcony średniowiecznym narzędziom kar i tortur. Sporym zainteresowaniem cieszył się także konkurs plastyczny pod hasłem: "Damy-rycerze-zakonnicy", laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody książkowe. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w spotkaniu, wykazała duże zainteresowanie tematem. Jednak historia może być ciekawa!
XVIII-WIECZNY PIKNIK W PARKU STASZICA
Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej, Urząd Miasta Częstochowy i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie zapraszają na XVIII-wieczny Piknik w Parku Staszica. Impreza odbędzie się w dniu 18 czerwca (sobota) w Częstochowie, w Parku im. Stanisława Staszica położonym u podnóża klasztoru jasnogórskiego. Rekonstruktorzy od godz. 12.00 będą prezentować sylwetki żołnierzy wojska koronnego, dam dworu, mieszczan i innych postać z epoki rokoko. Będzie to doskonała okazja, aby przyjrzeć się strojom, zobaczyć pokaz musztry, nauczyć się tańca przy akompaniamencie instrumentów grających na żywo... Organizatorzy zachęcają do zaproszenia rodziny i przyjaciół - można zabrać koc, prowiant i spędzić niecodzienne popołudnie w malowniczym parku.
Głównym organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej. Jest to grupa rekonstrukcyjna odtwarzającą żołnierzy Twierdzy Jasna Góra vel Fortecy Częstochowskiej z połowy XVIII w., ale także mieszczki i mieszczan oraz osoby z wyższych sfer. Zrzesza ludzi nie tylko z Częstochowy, ale również z Warszawy, Poznania, Torunia, Łodzi, Bielsko-Białej, Zawiercia i Piekar Śląskich. Współpracuje z klasztorem OO. Paulinów na Jasnej Górze, Urzędem Miasta Częstochowy, Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie i Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Częstochowie.
W tym roku odbywa się już III edycja XVIII-wiecznego Pikniku w Parku Staszica, w czasie którego odwiedzający mogą zapoznać się z historią, kulturą i wojskowością XVIII wieku. Poza tym Garnizon bierze udział w wielu inscenizacjach w kraju i za granicą, pojawia się na piknikach i festynach oraz organizuje lekcje żywej historii w szkołach i świetlicach środowiskowych. Zapewnia też wizualną oprawę konferencjom naukowym („Twierdze osiemnastowiecznej Europy" - Częstochowa 2015). Warto podkreślić, że Garnizon Fortecy Częstochowskiej jest jedyną zarejestrowaną grupą rekonstrukcyjną (KRS 0000488972) odtwarzającą wojsko polskie z połowy XVIII w.
https://www.facebook.com/GarFortCzest
HARMONOGRAM LETNIEJ SESJI EGZAMINACYJNEJ
WIZYTA W TARNOPOLU
Zastępca Dyrektora Instytutu Historii ds. Dydaktyki dr Barbara Kowalska i członek Zespołu Kierunkowego ds. Zapewniania Jakości Kształcenia dr Tomasz Ładoń przebywali w dniach 23-25 maja w Uniwersytecie Pedagogicznym w Tarnopolu. Celem wizyty były przygotowania do realizacji programu studiów o podwójnym dyplomowaniu obejmującego Instytuty Historii partnerskich uczelni. Przedstawiciele naszego Instytutu oprócz działań dydaktycznych dokonali także peregrynacji po ciekawych, historycznych miejscach. Zwiedzili m.in. zamek w Zbarażu.
Tarnopol - centrum miasta
Tarnopol - Uniwersytet
Zamek w Zbarażu
Zamek w Zbarażu
Zamek w Zbarażu
ROWEREM PRZEZ HISTORIĘ
Towarzystwo Naukowe Dziedzictwa Emigracji, w którego skład wchodzą studenci i doktoranci AJD, działające pod przewodnictwem Pani Prezes Prof. AJD dr hab. Julii Dziwoki i Pani Wiceprezes Prof. dr hab. Beaty Urbanowicz, uczestniczy w organizowanym przez TESCO konkursie „Decydujesz, pomagamy". Do konkursu zgłoszony został projekt „Rowerem przez historię - szlakiem mniejszości wyznaniowych w powiecie częstochowskim". Jego celem jest stworzenie biegnącej przez Częstochowę i okolice ścieżki rowerowej, wiodącej przez miejsca związane z dziedzictwem kulturowym mniejszości wyznaniowych.
By zagłosować na projekt, wystarczy zrobić zakupy w sklepie sieci TESCO i wrzucić żeton do umieszczonej w sklepie urny. Głosowanie trwa do 7 czerwca.
SPOTKANIE W GALERII MUZEALNEJ LESZKA DUTKI W ZAWIERCIU
Szanowni Państwo,
Już w najbliższą środę, 18 maja br. o godz. 18:00, w Galerii Muzealnej Leszka Dutki odbędzie się kolejne spotkanie w ramach LABORATORIUM NAUKI I TWÓRCZEJ EKSPRESJI. Czeka na Państwa mnóstwo niespodzianek i wielu wyjątkowych gości wieczoru. Dodam, że tym razem nie tylko historia będzie Państwa inspirować. Tematem majowej prelekcji Laboratorium Nauki i Twórczej Ekspresji będzie „Tworzenie partii politycznych w II poł. XIX w. Odkrycia i wynalazki. Opera, operetka, musicale". Wstęp wolny. Serdecznie zapraszam!
Z pozdrowieniami,
Grażyna Ferdyn
Pełnomocnik Prezydenta Miasta
ds. dokumentowania tradycji miasta
i dorobku artystycznego
Galeria Muzealna Leszka Dutki
ul. Leśna 10
42-400 ZAWIERCIE
tel. +48 324941332
mobile: 500 114 057
e-mail: g.ferdyn@zawiercie.eu
Gmina Zawiercie
ul. Leśna 2
42-400 Zawiercie
V MIĘDZYNARODOWE FORUM DOKTORANTÓW
W dniach 27-28 kwietnia 2016 r. na Wydziale Filologiczna - Historycznym Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, z inicjatywy studentów i doktorantów zainteresowanych pogłębianiem swej wiedzy historycznej, odbyło się V Międzynarodowe Forum Doktorantów Historyk - Fakt - Metoda. Konferencja ta, zorganizowana przez Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Wydziału Filologiczno-Historycznego AJD stanowiła kolejny etap współpracy młodych badaczy zajmujących się historią i rolą historyka na p