Instytut » O Instytucie
Instytut Historii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie
al. Armii Krajowej 36a (dojazd od ul. Worcella)
42-215 Częstochowa
tel./fax. (+48) 34 361 41 14 lub (+48) 34 361 31 20 wew. 105
e-mail: ih@ujd.edu.pl
facebook: Instytut Historii
HISTORIA INSTYTUTU
Instytut Historii, pierwotnie Instytut Filozoficzno-Historyczny, utworzony został w 1990 roku. W początkowym okresie w skład struktury organizacyjnej wchodziło 5 Zakładów (Zakład Historii Starożytnej i Średniowiecznej, Zakład Historii Nowożytnej, Zakład Historii Najnowszej, Zakład Historii i Teorii Kultury oraz Zakład Filozofii).
W pierwszym okresie (w latach 1990-1993) Instytut prowadził 3-letnie licencjackie studia historyczne (tylko w trybie dziennym). W 1993 r. Instytut uzyskał zgodę MEN na przekształcenie studiów licencjackich w 5-letnie, dwustopniowe studia magisterskie, które prowadzone były od roku akademickiego 1993/1994. W następnym roku nastąpiło przekształcenie trybu studiów w jednolite, 5-letnie studia magisterskie. Od roku 1995 uruchomione zostały studia magisterskie w trybie zaocznym.
W miarę potrzeb i rozwoju kadrowego Instytutu następowały zmiany strukturalne. W 1995 roku powstał Zakład Historii i Kultury Krajów Europy Środkowej i Wschodniej (w miejsce Zakładu Historii Teorii Kultury). W roku 1997 utworzono Zakład Dydaktyki i Metodologii Historii.
Gruntowne zmiany nastąpiły z dniem 1 października 2002 r. Jednostka organizacyjna zmieniła nazwę na Instytut Historii. Ze struktury wydzielony został Zakład Filozofii.
W miejsce funkcjonujących uprzednio Zakładów powołano nowe jednostki organizacyjne:
- Zakład Historii Starożytnej i Kultury Antycznej
- Zakład Historii Średniowiecznej i Nauk Pomocniczych Historii
- Zakład Historii Nowożytnej
- Zakład Historii XIX wieku
- Zakład Historii XX wieku
- Zakład Metodologii Historii i Historiografii
- Zakład Archiwistyki i Dydaktyki Historii
Wówczas wprowadzono do programu studiów historycznych nowe specjalności zawodowe: archiwistyczną i filozoficzno-religioznawczą, wydatnie modyfikując przy tym specjalność nauczycielską.
Rozwój kadry naukowej i uznanie dla badań prowadzonych w środowisku historyków skupionych w WSP w Częstochowie (w zdecydowanej większości w Instytucie Historii) umożliwił ubieganie się o prawa doktoryzowania.
Decyzją Centralnej Komisji do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych z dnia 21 stycznia 2001 roku Wydział Filologiczno-Historyczny Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w dziedzinie historia.
W związku z utworzeniem w Akademii im. Jana Długosza Instytutu Nauk Politycznych, w 2004 roku ze struktury Instytutu Historii wydzielony został Zakład Historii Współczesnej, którego pracownicy zasilili kadrę Instytutu Nauk Politycznych (4 profesorów i 2 doktorów).
W dniu 23 kwietnia 2007 r. Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów, działając na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. nr 65, poz. 595 ze zm. Dz. U. z 2005 r. nr 164, poz. 1365) postanowiła przyznać Wydziałowi Filologiczno-Historycznemu Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie uprawnienie do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dyscyplinie historia.
Kolejne zmiany w strukturze organizacyjnej Instytutu Historii wprowadzono od października 2012 roku. Struktura Instytutu przedstawiała się następująco:
- ZAKŁAD HISTORII STAROŻYTNEJ I ŚREDNIOWIECZNEJ
- ZAKŁAD HISTORII NOWOŻYTNEJ
- ZAKŁAD HISTORII XIX WIEKU
- ZAKŁAD HISTORII XX WIEKU
- ZAKŁAD METODOLOGII I HISTORII HISTORIOGRAFII
- ZAKŁAD NAUK POMOCNICZYCH HISTORII I ARCHIWISTYKI
Ostatnie zmiany w strukturze organizacyjnej Instytutu Historii wprowadzono od października 2019 roku. Obecna struktura Instytutu przedstawia się następująco:
- PRACOWNIA HISTORII STAROŻYTNEJ I ŚREDNIOWIECZNEJ
- PRACOWNIA HISTORII NOWOŻYTNEJ
- PRACOWNIA HISTORII XIX WIEKU
- PRACOWNIA HISTORII XX WIEKU
- PRACOWNIA METODOLOGII I HISTORII HISTORIOGRAFII
- PRACOWNIA NAUK POMOCNICZYCH HISTORII I ARCHIWISTYKI