Nauka » Konferencje
IKONOSFERA W XIX WIEKU
Szanowni Państwo,
w imieniu komitetu organizacyjnego pragnę zaprosić na „IV Ogólnopolską konferencję naukową historyków XIX wieku. Ikonosfera w XIX wieku: wyzwania źródłowe i metodologiczne w warsztacie historyka XIX wieku (do 1918 r.)", która odbędzie się w dniach 19-20 czerwca 2020 roku w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Zgłoszenia przyjmujemy do 30.01.2020.
Wszelkie informacje znajdą Państwo również tutaj: http://ihuw.pl/instytut/dzialalnosc/wydarzenia/iv-ogolnopolska-konferencja-naukowa-historykow-xix-wieku
Będę niezmiernie wdzięczny za przesłanie informacji o konferencji Państwa współpracownikom, doktorantom oraz innym potencjalnie zainteresowanym osobom.
W razie pytań, pozostaję do dyspozycji.
Łączę pozdrowienia,
Piotr Hummel
sekretarz konferencji
"ZIEMIE ODZYSKANE" NA NOWO
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji naukowej, zatytułowanej "Ziemie Odzyskane" na nowo. Przestrzenie - przyroda - rzeczy", organizowanej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej oraz na Wydziale Historii. Konferencja ta stanowi kontynuację spotkania naukowego z 2016 roku, które zaowocowało, cieszącą się wielkim zainteresowaniem publikacją, pt. "Ziemie Odzyskane". W poszukiwaniu nowych narracji (Poznań 2018). Niewyczerpane wówczas wątki zamierzamy rozwinąć w kolejnym tomie, który powstanie w rezultacie planowanej konferencji. Odbędzie się ona w Poznaniu w dniach 19-20 listopada 2020 roku. Prosimy o nadesłanie propozycji Państwa wystąpień do 15 czerwca 2020.
Z poważaniem,
Emilia Kledzik
Maciej Michalski
Małgorzata Praczyk
KONFERENCJA KOMISJI HISTORYCZNEJ PTH
Szanowni Państwo,
jesienią tego roku Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego będzie miał zaszczyt być gospodarzem kolejnego posiedzenia Komisji Historii Starożytnej PTH - największej cyklicznej konferencji środowiska polskich historyków starożytności. Biorąc to pod uwagę postanowiliśmy zwołać nasze zgromadzenie pod hasłem możliwie szerokim, żywiąc przekonanie, iż w formule tematycznej, obejmującej centrum i peryferie starożytnego świata mieszczą się wszelkie związane z nim zainteresowania badawcze. Każdy z nas bierze udział w poszerzaniu wiedzy o antyku, dorzucając do niej swoją cegiełkę - rozważając w skali makro procesy stymulowane przez centra polityczne, gospodarcze czy kulturowe dawnych imperiów, bądź spoglądając na ich obrzeża i peryferie - w sensie zarówno geograficznym jak i symbolicznym. Dzięki Państwa obecności to wrześniowe forum stanie się okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń, a dla młodych badaczy - szansą zaprezentowania dotychczasowych dokonań i naukowych zamierzeń.
Pragniemy jednocześnie zaproponować nową, nieco odmienną od dotychczas praktykowanych, formułę zjazdową. Pierwszego dnia konferencji będą miały miejsce wystąpienia plenarne oraz sesja posterowa, do udziału w której zapraszamy wszystkich chętnych, przede wszystkim doktorantów i wyróżniających się studentów studiów magisterskich a także osoby nie afiliowane formalnie w żadnym ośrodku akademickim. Chcielibyśmy, aby była ona również okazją do prezentacji realizowanych w naszym środowisku projektów badawczych.
Podczas kolejnych dwóch dni obrady odbywać się będą w trzech równoległych cyklach paneli poświęconych starożytnemu Wschodowi, Grecji i światu hellenistycznemu oraz Rzymowi i jego imperium. W każdym cyklu część paneli poprowadzą moderatorzy, którzy już do niektórych z Państwa wystosowali imienne zaproszenia. Wszystkich pozostałych zapraszamy serdecznie do przesyłania propozycji referatów bądź posterów bezpośrednio do organizatorów do końca lutego 2020 r. na adres: dominika.grzesik@uwr.edu.pl
W najbliższym czasie prześlemy bardziej szczegółowe informacje o charakterze praktycznym (w tym listę proponowanych miejsc noclegowych), o formie publikacji materiałów konferencyjnych, jak i adres strony internetowej naszej konferencji. Ze względu na znaczące koszty organizacyjne przedsięwzięcia będziemy musieli wprowadzić opłatę konferencyjną, choć oczywiście podejmujemy wysiłek, aby nie była ona wyższa niż przy dotychczasowych tego typu okazjach (wstępnie zakładamy, że będzie to 350 zł, a dla studentów i doktorantów - 300 zł). Natomiast koszty dojazdu i noclegów pokrywają uczestnicy we własnym zakresie.
Z góry dziękujemy kierownikom katedr i zakładów za przekazanie informacji o konferencji swoim młodszym kolegom oraz doktorantom i studentom.
Łączymy wyrazy szacunku
Przewodnicząca Komisji Historii Starożytnej PTH
Prof. UWr. dr hab. Małgorzata Pawlak
Sekretarz Komisji Historii Starożytnej PTH
Dr Dominika Grzesik
WOJNA I PRAWO
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Pracownię Wojskowo-Historyczną Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, która będzie miała miejsce w dniach 23-24 kwietnia 2020 r. w Lublinie.
Wojna i prawo
Z DZIEJÓW WOJSKOWOŚCI POLSKIEJ I POWSZECHNEJ
Wojna jest na ogół odbierana jako arena chaosu i bezprawia. Tymczasem od wieków starano się ująć ją w karby norm i przepisów, choćby dlatego, aby móc odnosić zwycięstwa, albo też ograniczyć jej zgubne dla państw i społeczności skutki. Formułowano więc w poszczególnych państwach zasady organizowania armii i kierowania nimi, zobowiązania ludności do zbrojnego uczestnictwa w działaniach wojennych, a także sankcje za uchylanie się od realizowania tych obowiązków lub za ich niewłaściwe wypełnianie. Jednocześnie w stosunkach międzynarodowych dążono do kształtowania zasad prowadzenia wojen określanych i sankcjonowanych przez zwyczaje, międzypaństwowe umowy czy powszechnie obowiązujące konwencje. Zwracano też uwagę na prawne położenie ludzi zaangażowanych czynnie, a nawet tylko biernie, w militarne zmagania. Tak ogólnie zarysowana problematyka obejmuje swym zakresem wiele szczegółowych zagadnień, którym chcielibyśmy poświęcić naszą kolejną konferencją z cyklu „Człowiek i wojna", nadając jej tytuł: Wojna i prawo.
Osoby zainteresowane prosimy o przygotowanie wystąpień konferencyjnych [max. 20 minut] i nadesłanie abstraktów. Zgłoszenia prosimy nadsyłać drogą elektroniczną [niewin@kul.pl] do 31 marca 2020 r.
Komitet organizacyjny
dr hab. Jan Ptak, prof. KUL
dr hab. Andrzej Niewiński, prof. KUL
dr Marcin Baranowski KUL
dr Andrzej Gładysz KUL
OBLICZA WOJNY
Szanowni Państwo,
Zapraszamy do udziału w V Konferencji Naukowej z cyklu OBLICZA WOJNY pod tytułem Miasto i Wojna, która odbędzie się w dniach 4-5 czerwca 2020 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi.
Miasta wielokrotnie odgrywały kluczową rolę w kontekście działań wojennych. Spory o nie bywały zarzewiem konfliktów, stanowiły cel strategiczny operacji, były terenem zbrojnych zmagań. Nie mniej istotną rolę pełniły jako miejsce funkcjonowania jednostek i instytucji wojskowych, ośrodki produkcyjne i zaopatrzeniowe dla armii.
Proponowane zagadnienia
• miasto jako miejsce stacjonowania wojsk
• umocnienia miejskie
• miasto jako zaplecze armii
• walki w mieście i o miasto
• udział mieszkańców miast w wojnach
• życie w mieście podczas wojen
• zniszczenia wojenne w miastach
Do udziału w konferencji zapraszamy historyków, archeologów, politologów oraz przedstawicieli innych dyscyplin naukowych. Chcielibyśmy, aby organizowane przez nas spotkanie stało się okazją do wymiany doświadczeń i zaprezentowania wyników badań prowadzonych przez badaczy z poszczególnych ośrodków naukowych.
Formularz zgłoszeniowy wraz z krótkim abstraktem referatu (100-200 słów) prosimy przesłać do 15 lutego 2020 r. na adres: konwojlodz@gmail.com. Komitet Organizacyjny poinformuje do 20 lutego o przyjęciu zgłoszenia.
Z wyrazami szacunku
Magdalena Pogońska-Pol
sekretarz konferencji
IKONOSFERA W XIX WIEKU
IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa Historyków XIX wieku
Ikonosfera w XIX wieku: wyzwania źródłowe i metodologiczne w warsztacie historyka XIX wieku (do 1918 r.)
Warszawa 19-20 VI 2020
Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza pracowników naukowych i doktorantów do udziału w IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Historyków XIX wieku. Bieżąca edycja konferencji poświęcona jest zagadnieniom ikonosfery w XIX wieku (do1918 r.) jako perspektywie badawczej dla historii społecznej, politycznej i kulturowej.
W tym roku chcielibyśmy zaprosić do dyskusji nad tytułowym zagadnieniem w następujących obszarach:
- źródła do badań nad ikonosferą
- metodologie badań, koncepcje interpretacyjne i ujęcia teoretyczne
- analizy i interpretacje
- studia przypadków
Pragniemy, by dyskusje związane z ikonosferą ogniskowały się na różnorodnych problemach, poczynając od źródłoznawstwa, poprzez studia teoretyczne, badania związane z sektorem wyobrażeń społecznych, procesów komunikacji społecznej - oraz roli tych zjawisk w budowaniu relacji społecznych aż po I wojnę światową włącznie. Zakres geograficzny referatów pozostaje nieograniczony. Języki konferencji to polski, angielski i rosyjski.
Zgłoszenia prosimy nadsyłać na załączonym formularzu do 30 stycznia 2020 r.,
na adres: konferencjaxixwiek.ih@gmail.com.
Informację o włączeniu referatu do programu konferencji prześlemy do końca marca 2020 r. Czas wystąpienia to 20 min. Organizatorzy nie zapewniają uczestnikom noclegów i nie zwracają kosztów przejazdu. Opłata konferencyjna nie jest wymagana.
Komitet organizacyjny konferencji:
Prof. Małgorzata Karpińska (przewodnicząca), prof. Tomasz Kizwalter, prof. Alicja Kulecka, dr hab. Artur Markowski, mgr Jan Błachnio (sekretarz), mgr Piotr Hummel (sekretarz)
Formularz zgłoszeniowy:
1. imię i nazwisko, stopień naukowy
2. adres mailowy
3. afiliacja
4. tytuł wystąpienia
5. streszczenie do 200 słów ze spacjami
NADZIEJA, POŚWIĘCENIE, OFIARA
Szanowni Państwo,
informujemy o otwarciu naboru zgłoszeń na ogólnopolską konferencję naukową Nadzieja, poświęcenie, ofiara. Aspekty kulturowe i historyczne. która odbędzie się w dniach 18-19 października 2019 roku w Krakowie.
Abstrakty proponowanych wystąpień prosimy kierować pod adresem: npo.konferencja@gmail.com do 5 października 2019 roku.
Więcej informacji o wydarzeniu i jego organizatorach znajdą Państwo na stronie:
https://https://npokonferencja.wordpress.com/
Będziemy niezmiernie wdzięczni za rozpowszechnianie informacji o konferencji wśród pracowników, doktorantów i studentów.
Z wyrazami szacunku,
dr Renata Iwicka
dr Ksenia Olkusz
Ośrodek Badawczy Facta Ficta | Facta Ficta Research Centre
Stachiewicza 35 b/30 31-328 Kraków
tel.: (+48) 570 228 299
KOBIETY POLSCE, POLSKA KOBIETOM 1918-2019
Szanowni Państwo,
Jeszcze do końca tygodnia przyjmujemy zgłoszenia na konferencję „Kobiety Polsce, Polska kobietom 1918-2019”. Konferencja organizowana jest wspólnie przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW oraz Polskie Towarzystwo Bibliologiczne Oddział Warszawski.
Okazją do spotkania i naukowej dyskusji na temat roli kobiet w życiu politycznym, kulturalnym, społecznym i naukowym jest setna rocznica wyborów parlamentarnych, w których po raz pierwszy w historii Polski kobiety wzięły udział. Zależy nam na stworzeniu możliwości interdyscyplinarnej dyskusji, dlatego do wspólnej debaty zapraszamy przedstawicieli różnych dyscyplin, których zainteresowania badawcze skupiają się wokół tytułowej tematyki. Konferencję planujemy w dniach 19-20 listopada 2019 r.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej: http://www.lis.uw.edu.pl/badan/?page_id=974
Bieżące informację będziemy zamieszczać na FB: https://www.facebook.com/events/1034465566754719/
Będziemy wdzięczni za przesłanie informacji o konferencji dalej do badaczy zainteresowanych proponowaną przez nas tematyką. Zależy nam na zbudowaniu forum, które stanie się miejscem ożywionej, wielowątkowej naukowej dyskusji. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam do nadsyłania zgłoszeń i udziału w konferencji.
Z wyrazami szacunku
Dr Mikołaj Ochmański
LOSY POLAKÓW NA WSCHODZIE
Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego, Instytut Historii, Katedra Historii, Polski XIX w., Katedra Historii Polski i Świata po 1945 r. oraz Archiwum Sybiraków serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowej: Losy Polaków na Wschodzie XIX-XXI w. Spotkanie drugie: Przesiedlenia, przemieszczenia, przyjazdy, powroty i ucieczki, Łódź, 14-15 listopada 2019 r.
Niesłabnące zainteresowanie badaczy dziejów najnowszych oraz współczesności losami Polaków w Rosji i w ZSRR skłania do organizowania wciąż nowych spotkań poświęconych tej problematyce. Pragniemy więc zaprosić Państwa do udziału w drugiej konferencji naukowej na Uniwersytecie Łódzkim pod hasłem „Losy Polaków na Wschodzie". Tym razem tematyką przewodnią będą rozmaite ruchy migracyjne, ze szczególnym uwzględnieniem dróg powrotu do ojczyzny. W ten sposób chcemy nawiązać do rocznicy powołania Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, którego Zarząd Centralny został zlokalizowany w Łodzi. Mimo że od powstania tej instytucji mija 75 lat, to jej funkcjonowanie, jak również przebieg powrotów Polaków ze Wschodu w różnych epokach historycznych, to wciąż nie zamknięte pola badawcze.
Celem konferencji jest nie tylko podsumowanie dotychczasowych studiów, dotyczących migracji Polaków w Rosji i w ZSRR (przede wszystkim przyjazdów, przesiedleń i repatriacji - od dziewiętnastego stulecia do współczesności), ale zwłaszcza przedstawienie najnowszych dociekań, w tym prezentacja niewykorzystywanego dotąd materiału źródłowego, nowych faktów, tez i interpretacji. Do udziału w konferencji zapraszamy przedstawicieli różnych dyscyplin - zarówno historyków, jak i naukowców zajmujących się socjologią, politologią, prawem czy historią mówioną. Wśród węzłowych, ale jedynie przykładowych zagadnień, które planujemy podjąć podczas konferencji, znajdują się:
- migracje ludności polskiej na obszarze Imperium Rosyjskiego i Związku Radzieckiego
- podróże dziewiętnastowiecznych zesłańców
- przebieg deportacji i zsyłki
- repatriacja i przyjazdy ze Wschodu - od XIX w., poprzez dwudziestolecie międzywojenne, okres PRL, po III Rzeczpospolitą
- przesiedlenia ludności polskiej z ziem wschodnich II Rzeczypospolitej
- nielegalne przekroczenia granicy
- ucieczki z zesłania, łagrów i z więzień
- osadnictwo przybyłych ze Wschodu
- działalność Państwowego Urzędu Repatriacyjnego oraz innych instytucji zajmujących się repatriacją i przesiedleniem.
Do udziału w obradach zapraszamy także tych badaczy dziejów Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, których interesują nie tylko wschodnie wątki działalności tej instytucji. Zgłoszenie uczestnictwa w konferencji prosimy przesłać na formularzu (drogą elektroniczną) do 22 września 2019 r. na adres wojciech.marciniak@uni.lodz.pl. O zakwalifikowaniu tematów
wystąpień powiadomimy do 27 września 2019 r. Opłatę konferencyjną (300 zł) prosimy uiścić na konto 42 1240 3028 1111 0010 9045 6409 do 31 października 2019 r. z dopiskiem: Losy Polaków na Wschodzie. Obejmuje ona koszty: obiadów, serwisów kawowych podczas przerw, materiałów konferencyjnych, uroczystej kolacji oraz wydania recenzowanej i punktowanej publikacji. Obrady odbywać się będą w gmachu Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego (ul. A. Kamińskiego 27a w Łodzi). Organizatorzy nie zapewniają noclegu, służymy jednak pomocą w znalezieniu hotelu w dogodnej lokalizacji.
Komitet Naukowy i Organizacyjny:
Dr hab. Albin Głowacki, prof. UŁ
Dr hab. Witold Gieszczyński, prof. UWM
Prof. dr hab. Jarosław Kita
Dr hab. Krzysztof Lesiakowski, prof. UŁ
Dr hab. Leszek Olejnik, prof. UŁ
Dr Wojciech Marciniak
KARIERA W OPTYCE PRYWATNOŚCI
Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Olsztynie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają na VII sesję naukową Życie prywatne Polaków w XIX wieku "Kariera w optyce prywatności" (Olsztyn 10-11 października 2019).
Jedną z największych przygód badaczy przeszłości jest odkrywanie motywów działania człowieka. Jest to często mozolna rekonstrukcja uwarunkowań, które nadały kierunek aktywności jednostki, grupy, narodu. Przeszłość składa się z faktów, które zostały zapamiętane, oraz tych, które uległy zapomnieniu, które uznano za niewygodne, oczywiste lub nikomu niepotrzebne i przez to bezwartościowe. Historyk, który zamierza zrekonstruować obraz przeszłości w możliwie pełnej formie, musi pochylić się również nad „przemilczeniami". Odrzucając źródła o charakterze prywatnym lub prywatności dotyczących, zwłaszcza w biografistyce, może dojść do utrwalania pośmiertnych legend (o różnym kolorycie) bohaterów, którzy z racji sprawowanych funkcji, ról, jakie odegrali w określonym czasie, sukcesów lub porażek w ważnych momentach dziejowych, ukazywani są przez pryzmat działalności publicznej. „Etykiety" jakie nadali im współcześni, lub biografowie, zostały utrwalone w mity i stereotypy. Podczas tegorocznej sesji zamierzamy zachęcić badaczy do odświeżenia spojrzenia, poprzez reinterpretacje znanych lub rekonstrukcję dotąd niezidentyfikowanych rysów biograficznych, ze szczególnym uwzględnieniem prywatnych uwarunkowań karier bohaterów.
Proponowane zagadnienia:
-kariera „po drugiej stronie lustra" - życie codzienne, związki, fascynacje i ich wpływ na życie publiczne,
-korekty i uzupełnienia karier bohaterów,
-portrety wybitnych w pryzmacie prywatności,
-kręgi towarzyskie sławnych postaci,
-postaci-satelity związane z wybitnymi jednostkami,
-aspekt religijny w życiu jednostki,
-dzieciństwo i starość - okresy w życiu pozostające w biografistyce „na marginesie",
-przemiany cywilizacyjne i ich wpływ na karierę,
-rekonstrukcja przestrzeni życia bohaterów (środowisko, miasto, wieś, warunki klimatyczne itd.)
-poszukiwanie inspiracji - podróże, znajomości, koncerty, wystawy, dzieła literackie, mające wpływ na wybór drogi życiowej
-zdrowie i choroba jako warunek kariery
Zgłoszenie uczestnictwa w konferencji prosimy przesłać drogą elektroniczną do 1 lipca 2019 roku. Prosimy o dołączenie krótkiego abstraktu referatu (do 2000 znaków). Opłatę konferencyjną w wysokości 300 zł (obiady, serwisy kawowe podczas przerw, materiały konferencyjne, uroczysta kolacja, dofinansowanie recenzowanej publikacji) należy wnieść do 15 września 2019 roku na konto bankowe: 29 1020 3541 0000 5202 0089 4386 (Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Olsztynie, ul K. Obitza 1, 10-725 Olsztyn) z zaznaczeniem w tytule przelewu: konferencja Życie prywatne oraz podaniem imienia i nazwiska.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adresy:
jaroslawkita@poczta.onet.pl prof. dr hab. Jarosław Kita, Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Kamińskiego 27 a, 90-219 Łódź
mariakorybut@o2.pl dr Maria Korybut-Marciniak, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ul. K. Obitza 1, 10-725 Olsztyn
<