Współpraca » Aktualności i komunikaty
W semestrze letnim, Instytut Historii będzie gościł Prof. Álvareza Pérez-Sostoa (Assistant Professor, University of the Basque Country, in Spain)
Pobyt stażystów z Ukrainy w 2020/2021 r.
W semestrze zimowym gościmy dwie stażystki z Ukrainy:
Tsyhannyk Yelyzaveta /Cherkasy/
Czerkaski Uniwersytet Narodowy im. Bohdana Chmielnickiego
Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького
Bohdan Khmelnytsky National Uniwersyetet of Czerkasy
oraz
Hanna Bolomsa /Kijów/
Uniwersytet Kijowski im. Borysa Hrinczenki
Київський університет імені Бориса Грінченка
Borys Hrinchenko Kyiv University
Pobyt stażystów z Ukrainy w 2019/2020 r.
Od 4 października 2019 r. po raz kolejny gościmy stażystów ukraińskich z Czerkaskiego Uniwersytetu Narodowego im. Chmielnickiego oraz Kijowskiego Uniwersytetu im. Grinczenka. Stażyści będą uczestniczyć w wybranych zajęciach.
Pobyt hiszpańskiego studenta w ramach programu ERASMUS +
Od 1 października 2019 r. w Instytucie Historii przebywa na wymianie międzyuczelnianej w ramach programu Erasmus+ student z Hiszpanii. W czasie swojego pobytu hiszpański student uczestniczy w zajęciach realizowanych na kierunkach: historia i iberoznawstwo.
Sprawozdanie z pobytu studenta z Universidad de Almería w ramach programu ERASMUS +
W terminie od 1 marca 2019 do 2 lipca 2019 r. w Instytucie Historii przebywał na wymianie międzyuczelnianej student z Hiszpanii. Opiekunem z ramienia Instytutu był mgr Bartosz Stuła. W czasie swojego pobytu hiszpański student uczestniczył w zajęciach realizowanych w języku angielskim oraz języku polskim na Wydziale Filologiczno-Historycznym, z czego spora część z nich była realizowana na kierunku iberoznawstwo.
Student został zapoznany nie tylko z formą studiowania w Polsce, ale też ze strukturą uczelni, mając dostęp przez cały czas do biura Działu Nauki i Współpracy z Zagranicą, a także uczelnianej biblioteki. Ponadto mieszkając w lokalnym akademiku Skrzat miał okazję zapoznać się z barwnym życiem studenckim miasta Częstochowa, spędzając wolny czas wraz z innymi studentami przebywającymi na stypendium w ramach programu Erasmus,a także kolegami z zajęć. W trakcie swojego pobytu miał również sposobność uczestniczenia w wycieczkach na terenie miasta Częstochowa, zobaczył także inne polskie miasta: Warszawę, Kraków, Wrocław, Gdańsk i Łódź.
Sprawozdanie z pobytu stażystów (wymiana semestralna) z Czerkawskiego Uniwersytetu Narodowego
W terminie od 1 października 2018 do 2 stycznia 2019 r. w Instytucie Historii przebywała na stażu grupa siedmiu studentów z Czerkawskiego Uniwersytetu Narodowego. Opiekunem z ramienia Instytutu była dr Katarzyna Milik. W czasie stażu studenci uczestniczyli w wybranych zajęciach dydaktycznych: Kultura i sztuka Hiszpanii i Portugalii (ćwiczenia); Obcy w kulturze (ćwiczenia); Prahistoria ziem polskich na tle europejskim (wykład); Historia starożytna (wykład); Historia starożytna - Starożytny Wschód (ćwiczenia); Pradzieje i starożytność Półwyspu Iberyjskiego (wykład).
Stażyści zostali zapoznani ze strukturą uczelni, odwiedzili bibliotekę oraz siedzibę władz uniwersyteckich. Poznali zabytkowe miejsca Częstochowy. Wzięli także udział w wycieczce szlakiem orlich gniazd - odwiedzili Bobolice. Uczestniczyli w warsztatach w bibliotece na Jasnej Górze. Otrzymali także możliwość zwiedzenia muzeum oraz Archiwum Państwowego w Częstochowie. Podczas swojego pobytu odwiedzili Warszawę.
Przez cały okres stażu gościom z Ukrainy towarzyszyli doktoranci Instytutu Historii: Bartosz Stuła oraz Arkadiusz Derda, którzy dokładali wszelkich starań, aby uprzyjemnić im pobyt w Częstochowie.
Studencko-doktorancka wymiana semestralna
W semestrze letnim roku akademickiego 2017-2018 w Instytucie Historii w ramach studencko-doktoranckiej wymiany semestralnej przebywała dziewięcioosobowa grupa z Równieńskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego. Studenci uczestniczyli w następujących zajęciach:
- Historia XIX wieku (wykład prowadzony przez prof. dra hab. Dariusza Złotkowskiego)
- Historia ustroju Polski w XIX -XX w. (wykład prowadzony przez prof. dra hab. Janusza Spyrę)
- Historia XX wieku po 1945 r. (wykład prowadzony przez dra hab. Roberta Majznera, prof. UJD)
- Historia XX wieku po 1945 r. i Historia powszechna po 1945 r. (ćwiczenia prowadzone przez dra hab. Roberta Majznera, prof. UJD)
- Źródła i determinanty procesu historycznego w XX wieku (ćwiczenia prowadzone przez mgra Mateusza Pawlaka)
- Mniejszości etniczne, religijne, seksualne, kulturowe (ćwiczenia prowadzone przez dr hab. Annę Odrzywolską-Kidawę, prof. UJD)
- Nauki pomocnicze historii średniowiecznej i nowożytnej (laboratorium prowadzone przez dr hab. Annę Odrzywolską-Kidawę, prof. UJD).
W ramach zajęć dr hab. Anna Odrzywolska-Kidawa, prof. UJD zorganizowała wycieczki do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze (w tym zwiedzanie klasztoru, skarbca i wystaw drogi krzyżowej), gdzie realizowano temat związany z heraldyką i sfragistyką, oraz do Muzeum Częstochowskiego - zajęciach z numizmatyki.
Studenci z Równego brali też udział w spotkaniach i wykładach organizowanych przez Instytut Historii, m.in.: w cyklu wykładów otwartych prof. Aleša Zářickýego z Uniwersytetu w Ostrawie, a także w VII Międzynarodowym Forum Studentów i Doktorantów: „Historyk – Fakt – Metoda” (zorganizowanym przez Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Wydziału Filologiczno-Historycznego AJD, w dniach 13-14 kwietnia 2018 r.), w czasie którego przedstawili referaty związane z historią Ukrainy.
Stażyści wspólnie ze studentami studiów doktoranckich, a pod opieką koordynatora dr Karoliny Studnickiej-Mariańczyk wzięli udział w objazdach naukowo-turystycznych szlakiem Orlich Gniazd (zamki: Bobolice, Mirów, Olsztyn i Ogrodzieniec), a także po Częstochowie i Łodzi. Natomiast w ramach Wiosny Studentów Juwenalia Pcz&AJD (10.05.-13.05.2018) brali udział w koncertach i zabawach organizowanych na terenie miasta.
W dniu 6 czerwca 2018 r., w sali imienia profesora Bartłomieja Szyndlera, nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia stażu studentom z Rówieńskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego, w którym uczestniczyli: prodziekan ds. rozwoju Wydziału Filologiczno-Historycznego dr hab., prof. UJD Maciej Woźniczka, dyrektor Instytutu Historii dr hab., prof. UJD Robert Majzner i zastępca dyrektora Instytutu Historii ds. dydaktyki dr Barbara Kowalska, pracownicy Instytutu Historii: prof. dr hab. Dariusz Złotkowski, dr hab., prof. UJD Anna Odrzywolska-Kidawa i dr Karolina Studnicka-Mariańczyk oraz studenci I, II, III roku studiów doktoranckich Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.