Wydarzenia
TWIERDZE OSIEMNASTOWIECZNEJ EUROPY
Data dodania: 24-04-2019 | Autor: ih
Instytut Historii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego
im. Jana Długosza w Częstochowie
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie
Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej
Twierdze osiemnastowiecznej Europy
Spotkanie 3: Rola fortyfikacji w systemach obronnych państw
Częstochowa, 13–14 września 2019 r.
Szanowni Państwo!
Zapraszamy do wzięcia udziału w III Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu Twierdze osiemnastowiecznej Europy, która odbędzie się w Częstochowie w dniach 13–14 września 2019 r. Tym razem hasłem wywoławczym będzie Rola fortyfikacji w systemach obronnych państw.
Twierdze (gdyż to one będą głównym przedmiotem rozważań) były istotnym elementem osiemnastowiecznej europejskiej sztuki wojskowej. Było to widoczne zarówno w zmaganiach prowadzonych na „Starym Kontynencie”, jak i w czasie wojen toczonych w koloniach. Twierdze były zasadniczym elementem linii obronnych, zabezpieczając miasta, porty, trakty i przeprawy o znaczeniu strategicznym, powstrzymując działania ofensywne nieprzyjaciela i osłaniając mobilizację własnych wojsk w głębi kraju lub zapewniając schronienie dla wycofujących się korpusów polowych. Z drugiej strony twierdze stanowiły podstawę operacyjną dla działań ofensywnych, dostarczając wojskom zaopatrzenia (broni, amunicji i żywności) oraz odbierając rannych i chorych żołnierzy, a także jeńców wojennych. Znajdujące się w nich garnizony, mogły też wymuszać posłuszeństwo na terenie zamieszkałym przez ludność wrogo nastawioną do władz lub do lokalnych elit, tym samym zapewniając utrzymanie bezpieczeństwa wewnętrznego w państwie. Poza tym twierdze oddziaływały na gospodarkę, hamując rozwój ośrodków miejskich, ściśniętych „gorsetem fortyfikacji”, lub wpływając stymulująco, poprzez rozwój handlu, rzemiosła i usług na rzecz garnizonu.
Z względu na tak duże znaczenie twierdze były wielokrotnie opisywane przez osiemnastowiecznych podróżników lub osoby relacjonujące przebieg działań wojennych, a następnie przez historyków zajmujących się różnymi aspektami dziejów. Natomiast w czasach współczesnych stanowią one także wdzięczny obszar zainteresowań dla osób zajmujących się ochroną zabytków oraz dla licznych grup rekonstrukcji historycznej. Częstokroć też twierdze pojawiają się na kartach powieści, których akcja rozgrywa się w realiach osiemnastowiecznych, czego przykładem może być książka autorstwa Alberta Sáncheza Piñola – Victus. Upadek Barcelony 1714.
W związku z tak szeroką tematyką proponujemy kilka obszarów badawczych:
1. Twierdze na terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów;
2. Twierdze państw europejskich;
3. Twierdze europejskie poza Europą;
4. Inżynierowie i plany twierdz;
5. Garnizony, artyleria i cekhauzy w osiemnastowiecznych twierdzach;
6. Twierdza – miejsce odosobnienia;
7. Relacje pomiędzy twierdzą a miastem, żołnierzami a cywilami;
8. Twierdze w osiemnastowiecznych relacjach z podróży, diariuszach i pamiętnikach;
9. Twierdze w ujęciu historiograficznym;
10. Obraz osiemnastowiecznych twierdz w literaturze pięknej;
11. Ochrona zabytków – doświadczenia i inicjatywy
W założeniu organizatorów konferencja ma również na celu popularyzowanie wiedzę z zakresu historii powszechnej i historii Polski, a także rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania mało znanym okresem XVIII wieku. W związku z tym zaplanowano imprezę towarzyszącą przygotowaną przez Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej.
PATRONAT HONOROWY:
KOMITET NAUKOWY:
- prof. dr hab. Bogusław Dybaś
- prof. dr hab. Mirosław Nagielski
- prof. dr hab. Tadeusz Srogosz
KOMITET ORGANIZACYJNY:
- dr hab. Maciej Trąbski, prof. UJD – przewodniczący
- dr Anna Czerniecka-Haberko
- dr Katarzyna Milik
- dr Norbert Morawiec
- dr Łukasz Cholewiński – sekretarz konferencji
- Artur Kramer (SGFCz)