Wydarzenia
URZĘDNIK, DUCHOWNY, ZIEMIANIN...
Data dodania: 22-02-2019 | Autor: ih
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie
Instytut Historii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego
im. Jana Długosza w Częstochowie
Muzeum Narodowe Kijowo-Pieczerska Ławra
Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Pawła Tyczyny w Humaniu
Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych
Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Instytut Polonistyki Czarnomorskiego Uniwersytetu Narodowego im. Piotra Mohyły w Mikołajowie
Katedra Historii Uniwersytetu Ostrawskiego
mają zaszczyt zaprosić do udziału w międzynarodowej konferencji Urzędnik, duchowny, ziemianin wobec wyzwań społeczno-gospodarczych XVIII-XIX wieku.
XIX stulecie to czas znaczących przemian społeczno-gospodarczych na kontynencie europejskim. Jednym z ich motorów był zachodzący wówczas postęp technologiczny, który doprowadził do gwałtownego wzrostu produkcji przemysłowej i wymiany handlowej. Skutkowało to powstaniem kapitalistycznego rynku usług i towarów, zauważalnym wzrostem zamożności części społeczeństwa oraz akumulacją kapitału rzutująca na wzrost możliwości inwestycyjnych i industrializację obszarów mających odpowiedni ku temu potencjał. Rezultatem ogólnego postępu były zjawiska demograficzno-socjologiczne - gwałtowny wzrost populacji, przekładający się na wzmożoną migrację ludności, zarówno wewnętrzną (ze wsi do miast), jak i zewnętrzną (z krajów rolniczych do uprzemysłowionych). Rozwój nowych środków komunikacji, przede wszystkim kolei żelaznych, spowodowały zwiększenie ruchliwości mieszkańców kontynentu. Wpływało to na przemiany struktur społecznych i rozpad tradycyjnych więzi, a także przeobrażenia w życiu codziennym jednostki. Powyższe procesy oczywiście nie wyczerpują tej problematyki.
Wielopłaszczyznowy temat postaw społecznych wobec przemian społeczno-gospodarczych w XVIII i XIX wieku, chociaż obecny w historiografii od dziesięcioleci, ciągle skłania do nowych badań. Organizatorzy sesji pragną zachęcić historyków do dyskusji nad postawami różnych grup społecznych wobec wyzwań modernizacyjnych epoki. W ramach konferencji zamierzamy skierować szczególną uwagę na grupę inteligencji urzędniczej - pracowników administracji państwowej, na przemiany zachodzące w postawach i życiu codziennym duchowieństwa różnych wyznań, a także na warstwę posiadaczy ziemskich w nowych warunkach społeczno-gospodarczych. Bohaterami konferencji będą urzędnicy, duchowni i ziemianie, którym przyszło się zmierzyć z nowymi zjawiskami uwarunkowanymi zachodzącym postępem. Celem konferencji jest przedstawienie aktualnych ustaleń w tym obszarze.
Jako szczegółowe problemy proponujemy:
• biografie urzędnika, duchownego i ziemianina,
• obraz urzędu, kościoła i dworu,
• życie codzienne urzędnika, duchownego i ziemianina,
• rolę urzędnika, duchownego i ziemianina wobec technologicznych innowacji, wzrostu produkcji przemysłowej i wymiany handlowej,
• urzędnik, duchowny i ziemianin wobec zmian demograficzno-socjologicznych,
• filozoficzne, społeczne i kulturowe aspekty funkcjonowania urzędnika, duchownego i ziemianina
• obraz urzędnika, duchownego i ziemianina w literaturze przedmiotu.
Konferencja „Urzędnik, duchowny, ziemianin wobec wyzwań społeczno-gospodarczych XVIII-XIX wieku" odbędzie się w Pałacu Pstrokonie, w terminie 29-30 kwietnia 2019 r. Przewidziano opłatę konferencyjną w wysokości 350 zł (obejmuje ona koszt pobytu tj.: 1 nocleg i wyżywienie). Zgłoszenia z propozycjami tematów referatów prosimy nadsyłać na załączonym formularzu do 15 marca 2019 r. na adres poczty elektronicznej: spoleczenstwo@o2.pl
Dalsze informacje dotyczące konferencji i jej organizacji zostaną przesłane w terminie do 25 marca 2019 r. (wtedy podany zostanie: numer konta do realizacji opłat konferencyjnych, wersja robocza programu obrad i szczegóły Państwa pobytu w Pałacu w Pstrokoniach).
Łączymy wyrazy szacunku
Komitet Naukowy Konferencji:
prof. dr hab. Iryna Krywoszeja
prof. dr hab. Janusz Spyra
prof. dr hab. Tadeusz Srogosz
prof. dr hab. Andrzej Stroynowski
prof. PhDr., Ph.D. Aleš Zářický
prof. dr hab. Dariusz Złotkowski
dr hab. Maciej Trąbski, prof. UJD
Komitet Organizacyjny Konferencji:
dr Anna Czerniecka-Haberko
dr Olga Krainia
dr Kostiantyn Krainii
dr Igor Krywoszeja
dr Maria Korybut-Marciniak
dr Olga Morozowa
dr Karolina Studnicka-Mariańczyk
mgr Marzena Ratkowska
mgr Bartosz Stuła