Wydarzenia
GOSPODARKA W „DOMINIUM KŁOBUCKIM”
Data dodania: 29-05-2018 | Autor: ih
Instytut Historii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie zapraszają na promocję książki prof. dra hab. Dariusza Złotkowskiego – Gospodarka w „Dominium Kłobuckim” w XIX i na początku XX w., która odbędzie się w dniu 5 czerwca, o godz. 18.00, w sali 120 Instytutu Historii UJD (al. Armii Krajowej 36a).
Profesor Dariusz Złotkowski jest wieloletnim pracownikiem Instytutu Historii oraz członkiem PTH Oddział w Częstochowie. W swoim dorobku naukowym ma szereg pozycji dotyczących przemian gospodarczych na ziemiach polskich w okresie zaborów. Do najważniejszych jego prac należy zaliczyć: Miasta departamentu kaliskiego w okresie Księstwa Warszawskiego (Studium gospodarcze), Częstochowa 2001; Dzieje Spółki Akcyjnej Browaru w Częstochowie (dawniej K. Szwede), Częstochowa 2006; Wystawa Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie 1909 roku w świetle prasy polskiej, Częstochowa 2009; Dzieje browaru w Częstochowie, Radomsko 2014. Przygotował też i wydał trzy tomy źródeł: „Wiedząc dobrze to z wyroków Boga najwyższego, iż kto się rodzi, umierać musi...”. Testamenty z pierwszej polowy XIX wieku w świetle akt notariuszy częstochowskich, cz. I–III, Częstochowa 2005–2011.
Najnowsza praca prof. Dariusza Złotkowskiego poświęcona jest dziejom gospodarczym tzw. Dominium Kłobuckiego. Chronologicznie zawiera się pomiędzy rokiem 1796, kiedy to władze pruskie odebrały oo. paulinom starostwo kłobuckie, a 1922, kiedy formalnie zlikwidowano majątek Zagórze-Ostrowy. W tym czasie opisywane dobra znajdowały się kolejno w rękach m.in.: rodziny Lemańskich, Donnersmarcków i w.ks. Michała Aleksandrowicza Romanowa. Na kartach prezentowanej książki, stanowiącej owoc wieloletnich badań, Autor odpowiada na kilka pytań – m.in.: na ile osoba właściciela lub jego plenipotenta mogła wpływać na rozwój majątku? oraz jak radzono sobie z kłopotami gospodarczymi, będącymi skutkiem wojen, powstań i rewolucji?
Więcej informacji na temat dziejów gospodarczych „Dominium Kłobuckiego” w czasie spotkania z Autorem.
Serdecznie zapraszamy